Callsign
flow-image

Oszustwa internetowe: psychologia oszustw i jak technologia może im zapobiegać

Ten zasób został opublikowany przez Callsign

Zważywszy, że czterech na pięciu konsumentów w każdym miejscu na świecie otrzymało wiadomość o oszukańczym charakterze, można powiedzieć, że liczba oszustw rośnie, a jednocześnie świadomość konsumentów w tym zakresie wzrosła zarówno w mediach głównego nurtu, jak i w kampaniach skierowanych do konsumentów. Ale dlaczego wciąż dajemy się nabrać na oszustwa internetowe? Ten unikalny raport przygotowany na zlecenie firmy Callsign wykorzystuje globalne dane konsumenckie oraz wywiady z czołowymi ekspertami ds. oszustw z globalnych banków, aby zrozumieć największe bolączki i wyzwania związane z zapobieganiem i wykrywaniem oszustw internetowych.

Pobierz teraz

box-icon-download

*wymagane pola

Musisz wyrazić zgodą na warunki

Żądając udostępnienia tego zasobu, akceptujesz nasze warunki użytkowania serwisu. Wszystkie dane są chronione naszą Polityką prywatności. Wszelkie dodatkowe pytania należy przesyłać na adres dataprotection@itcorporate. com.

Powiązane kategorie Bezpieczeństwo poczty e-mail, Bezpieczeństwo poczty e-mail w chmurze, E-mail antyspamowy, Szyfrowanie wiadomości e-mail, Inteligentna ochrona poczty e-mail, Bezpieczna brama e-mail, Bezpieczeństwo w sieci, Wykrywanie i łagodzenie aktywności botów, Izolacja przeglądarki, Monitorowanie darknetu, Ochrona przed atakami DDoS, Wykrywanie oszustw, Bezpieczne bramy sieciowe